35. (1.0 pt.) Kaiser Co. is selling off some old equipment it no longer needs be
ID: 2656861 • Letter: 3
Question
35. (1.0 pt.) Kaiser Co. is selling off some old equipment it no longer needs because its associated project has come to an end. The equipment originally cost $22,500, of which 75% has been depreciated. The firm can sell the used equipment today for $6,000, and its tax rate is 40%. What is the equipment's after-tax salvage value for use in a capital budgeting analysis? Note that if the equipment's final market value is less than its book value, the firm will receive a tax credit as a result of the sale. a. $5,558 b. $5,850 c. $6,143 d. $6,450 e. $6,772Explanation / Answer
Book value as on date of sale=Cost-Accumulated depreciation
=$22500(1-0.75)=$5625
Hence gain on sale=(6000-5625)=$375
Hence after-tax salvage value=Sale proceeds-(Tax rate*gain on sale)
=6000-(375*0.4)
which is equal to
=$5850.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.