Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1
ID: 2660718 • Letter: E
Question
Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $500,000 (25,000 units at $20 each). During 2013, 90,000 units were purchased, all at the same price of $27 per unit. 95,000 units were sold during 2013. Esquire uses a periodic inventory system.
Esquire Inc. uses the LIFO method to value its inventory. Inventory at January 1, 2013, was $500,000 (25,000 units at $20 each). During 2013, 90,000 units were purchased, all at the same price of $27 per unit. 95,000 units were sold during 2013. Esquire uses a periodic inventory system.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows :
Ending Inventory = Opening Inventory + Purchases - Sales = 25000 + 90000 - 95000 = 20000 units
Ending Inventory would comprise of Opening Inventory only since LIFO method is used, therefore the value of Ending Inventory would be = 20000*20 = $400000
Cost of Goods Sold = 90000*27 (complete purchases sold) + 5000*20 (portion of opening inventory sold) = $2530000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.