Compute the internal rates of return (IRRs) for the following capital budgeting
ID: 2666462 • Letter: C
Question
Compute the internal rates of return (IRRs) for the following capital budgeting projects:
Year Project G Project P Project V
0 $(23,000) $(48,000) $(36,000)
1 7,900 0 (10,000)
2 7,900 0 0
3 7,900 0 0
4 7,900 81,000 75,000
Explanation / Answer
IRR = IRR(CFs) IRR for G = IRR(-23000,7900,7900,7900,7900) = 14.04% IRR for P = IRR(-48000,0,0,0,81000) = 13.98% IRR for V = IRR(-36000,-10000,0,0,75000) = 13.75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.