Thomas Corporation is evaluating whether to lease or purchase equipment. Its tax
ID: 2700479 • Letter: T
Question
Thomas Corporation is evaluating whether to lease or purchase equipment. Its tax rate is 30 percent. The company expects to use the equipment for 5 years, with no expected salvage value. The purchase price is $1 million and MACRS depreciation, 3-year class, will apply. If the company enters into a 5-year lease, the lease payment is $230,000 per year, payable at the beginning of each year. If the company purchases the equipment it will borrow from its bank at an interest rate of 11 percent.
a. Calculate the cost of purchasing the equipment.
Explanation / Answer
cost of leasing
lease payment= 230000
less tax saved = 69000(230000*30%)
lease payment= 161000
PV of lease=161000+(161000*3.334)=697774
purchase option
purchase price=1000000
int.= 550000 (110000*5)
tax saved on int and depreciation
1. (1000000*.33*30%) +110000*30%=99000+33000
2.(1000000*.45*30%)+110000*30%=135000+33000
3.(1000000*.15*30%)+110000*30%=150000+33000
4.(1000000*.07*30%)+110000*30%=70000+33000
5.110000*30%= 33000
total=465000
PV of int=110000*4.02=442692.82
PV of tax
saved@ 7.7%=392746.4165
purchase option payment=1000000+442692.82-392746.4165=1049946.40
as the payment of lease is less than purchase option lease should be selected.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.