A firm can purchase a fixed asset for a $13,000 initial investment. The asset ge
ID: 2700790 • Letter: A
Question
A firm can purchase a fixed asset for a $13,000 initial investment. The asset generates an annual after-tax cash inflow of $4,000 for 4 years.
a. Determine the net present value (NPV) of the asset, assuming that the firm has a 10% cost of capital. Is the project acceptable?
b. Determine the maximum required rate of return (closest whole-percentage rate) that the firm can have and still accept the asset. Discuss this finding in light of your repsonse in part a.
**FOR FULL POINTS YOU MUST SHOW YOUR WORK(IF NEEDED)**
Explanation / Answer
a) NPV = -13000 + 4000/1.1 + 4000/1.1^2 + 4000/1.1^3 + 4000/1.1^4 = -320.538
project is not acceptable since NPV is negative
b) 0 = -13000 + 4000/(1+IRR) + 4000/(1+IRR)^2 + 4000/(1+IRR)^3 + 4000/(1+IRR)^4
= 8.86%
= 9% (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.