Chip%u2019s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each b
ID: 2702062 • Letter: C
Question
Chip%u2019s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 88 percent as high if the price is raised 9 percent. Chip%u2019s variable cost per bottle is $10, and the total fixed cash cost for the year is $100,000. Depreciation and amortization charges are $20,000, and the firm has a 30 percent marginal tax rate. Management anticipates an increased working capital need of $3,000 for the year. What will be the effect of the price increase on the firm%u2019s FCF for the year? (Round answers to nearest whole dollar, e.g. 5,275.)
At $20 per bottle the Chip%u2019s FCF is $ __________ and at the new price Chip%u2019s FCF is $ _______
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part 1:
EBIT = 15000*(20 - 10) - 100000 (Fixed Cost) - 20000 (Depreciation) = 30000
Net Income = 30000*(1-.30) = 21000
Free Cash Flow = 21000 + 20000 (Depreciation) - 3000 (Working Capital) = 38000
Part 2:
EBIT = 15000*.88*(20*(1+.09) - 10) - 100000 (Fixed Cost) - 20000 (Depreciation) = 35760
Net Income = 35760*(1-.30) = 25032
Free Cash Flow = 25032 + 20000 (Depreciation) - 3000 (Working Capital) = 42032
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.