Chip%u2019s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each b
ID: 2702442 • Letter: C
Question
Chip%u2019s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 92 percent as high if the price is raised 15 percent. Chip%u2019s variable cost per bottle is $10, and the total fixed cash cost for the year is $100,000. Depreciation and amortization charges are $20,000, and the firm has a 30 percent marginal tax rate. Management anticipates an increased working capital need of $3,000 for the year. What will be the effect of the price increase on the firm%u2019s FCF for the year? (Round answers to nearest whole dollar, e.g. 5,275.)
Explanation / Answer
Sales=150000*20=300000
Variable cost=150000
Fixed cost=100000
Dep=20000
EBIT=30,000
FCF=EBIT(1-tax rate)+Dep-Change in Working Capital= $38,000
Sales=23*13800=317400
Variable cost=138000
Fixed cost=100000
Dep=20000
EBIT=59400
FCF= $58580
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.