What is the present value at a 10% discount rate of the depreciation tax shield
ID: 2706231 • Letter: W
Question
What is the present value at a 10% discount rate of the depreciation tax shield for a firm in the 35% tax bracket that purchases a $50,000 asset being depreciated straight-line over a 5-year life to a zero salvage value?
A. $10,866
B. $13,268
C. $17,500
D. $37,908
Which of the following costs probably should not be allocated to the investment needed for a new project?
A. Increase in accounts receivable
B. New warehouse, built for this project
C. 25% of the Vice President's salary
D. Labor expense for employees in new warehouse
What should be the current price of a stock if the expected dividend is $5, the stock has a required return of 20%, and a constant dividend growth rate of 6%?
A. $19.23
B. $25.00
C. $35.71
D. $37.86
Explanation / Answer
1) depriciation poer year = 50000/5 = 10000
tax sheild = 0.35*10000*(1-1.1^-5)/.1 = 13268
B. $13,268
2)C. 25% of the Vice President's salary
3) current price of a stock = 5/(0.2-0.06) = 35.71
C. $35.71
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.