Suppose you mange a $4 million fund that consists of four stocks with the follow
ID: 2707339 • Letter: S
Question
Suppose you mange a $4 million fund that consists of four stocks with the following investments
Stock Investment Beta
A $400,000 1.50
B 600,000 -0.50
C 1,000,000 1.25
D 2,000,000 0.75
If the market's required rate of return is 14% and the risk-free rate is 6%, what is the funds required rate of return.
Explanation / Answer
beta of portfolio =
[(400,000 *1.50) + ( 600,000* -0.50) + ( 1,000,000* 1.25)+(2,000,000*0.75)]/4,000,000
= 0.7625
required rate of return. = risk-free rate + ( market's required rate of return - risk-free rate)*beta
= 6 +(8*0.7625 ) = 12.1 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.