How much would you pay for a U.S. Treasury bill with 71 days to maturity quoted
ID: 2710545 • Letter: H
Question
How much would you pay for a U.S. Treasury bill with 71 days to maturity quoted at a discount yield of 2.28 percent? Assume a $1 million face value. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Enter your answer in dollars not in millions. Omit the "$" sign in your response.)
I know the answer is not $994,477.78
How much would you pay for a U.S. Treasury bill with 71 days to maturity quoted at a discount yield of 2.28 percent? Assume a $1 million face value. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Enter your answer in dollars not in millions. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Step 1 : Discount yield for 71 days = 2.28 *71/ 360
= .4497%
step 2 :Present value od Tresury bill = Face value /(1+ Rate)
= 1,000,000 / (1+ .004497)
= 1,000,000 / 1.004497
= $ 995,523.13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.