Christie Corporation is trying to determine the effect of its inventory turnover
ID: 2711541 • Letter: C
Question
Christie Corporation is trying to determine the effect of its inventory turnover ratio and days sales outstanding (DSO) on its cash conversion cycle. Christie's 2012 sales (all on credit) were $287,000; its cost of goods sold is 80% of sales; and its earned a net profit of 8%, or $22,960. It turned over its inventory 5 times during the year, and its DOS was 39 days. The firm had fixed assets totaling $40,000. Chirstie's payables deferral period is 50 days. Assume 365 days in year for your calculations. a. Calculate Christie's cash conversion cycle. Round your answer to two decimal places. b. Assuming Christie holds negligible amounts of cash and marketable securities, calculate its total asset turnover and ROA. Round your answer to two decimal places. c. Suppose Christie's managers believe that the inventory turnover can be raised to 8.4 times. What would Christie's cash conversion cycle, total assets turnover, and ROA have been if the inventory turnover had been 8.4 for 2012?Explanation / Answer
1. Cash conversion cycle = Days of sales outstanding + Days of inventory outstanding - Days of payables outstanding
Cash Conversion Cycle = 39 + 365/5 - 50 = 62 days
2. Total Assets Turnover = Sales / Total Net Operating Assets
= 287000 / 40000 = 7.18
3. ROA = Net Income / Assets = 22960 / 40000 = 57.40%
4. If Inventory turnover is increased from 5 times to 8.5 times, now
Cash Conversion Cycle = 39 + 365/8.4 - 50 = 32.5 days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.