Calculate the net present value for a 15 year project with an initial investment
ID: 2715465 • Letter: C
Question
Calculate the net present value for a 15 year project with an initial investment of 5,000 and a cash inflow of 2,000 per year. Assume that the firm has an opportunity cost of 18% ....... Round to nearest centIs this project acceptable ?yes or no Calculate the net present value for a 15 year project with an initial investment of 5,000 and a cash inflow of 2,000 per year. Assume that the firm has an opportunity cost of 18% ....... Round to nearest cent
Is this project acceptable ?yes or no
Is this project acceptable ?yes or no
Explanation / Answer
Annual PV factor 15 Years@18%=5.092
Cash inflows per year=$2,000
Present value of total cash flows=5.092*$2,000=10,184
NPV=10,184-5000=$5,184
Project is acceptable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.