Calculate the molarity of 87.69 ml of diluted NaOH solution prepared from 20.39
ID: 492467 • Letter: C
Question
Calculate the molarity of 87.69 ml of diluted NaOH solution prepared from 20.39 ml of 6.86 M NaOH stock solution. If 34.41 ml of 0.0763 M hydrochloric acid requires 21.58 ml of the NaOH solution to reach the endpoint, what is the molarity of the NaOH solution? Correct procedures for a titration include which of the following Rinsing the buret before beginning your titration with the solution that you use to titrate the sample. Rinsing the buret with tap water before filling the buret with the solution you will be using for the titration.Explanation / Answer
1) M1V1 = M2V2
M1 = 6.86 M , V1 = 20.39 mL
M2 = ? V2 = 87.69 mL
M2 = (M1V1/V2)
M2 = (6.86 x 20.39 / 87.69)
M2 = 1.6 M
2) HCl + NaOH --------------> NaCl + H2O
millimoles of HCl = 34.41 x 0.0763 = 2.62
2.62 millimoles NaOH must be reacted
2.62 = 21.58 x M
M = 0.1214 M
concentration of NaOH = 0.1214 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.