Calculate the molality (m) of a 7750 g sample of a solution of thesolute methano
ID: 677573 • Letter: C
Question
Calculate the molality (m) of a 7750 g sample of a solution of thesolute methanol dissolved in the solvent tetrahydrofuran if thesample contains 7.50 mol of methanol.Molar Mass (g/mol) CH3OH 32.04 C4H8O 72.12 Density ( kg/m3 ) CH3OH 791.4 C4H8O 889.2 Calculate the molality (m) of a 7750 g sample of a solution of thesolute methanol dissolved in the solvent tetrahydrofuran if thesample contains 7.50 mol of methanol.
Molar Mass (g/mol) CH3OH 32.04 C4H8O 72.12 Density ( kg/m3 ) CH3OH 791.4 C4H8O 889.2
Explanation / Answer
mass of the solution = 7750g number of moles of methanol = 7.50 7.50 = mass /32.04 mass of solute = 7.50 x 32.04 =240.3g mass of solvent = 7750 - 240.3 =7509.7 g molality of solution = (7.50 x 1000) /7509.7 = 0.998 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.