Calculate the molality (m) of a 8570 g sample of a solution of thesolute hexane
ID: 677088 • Letter: C
Question
Calculate the molality (m) of a 8570 g sample of a solution of thesolute hexane dissolved in the solvent chloroform if the samplecontains 617 g of hexane.Molar Mass (g/mol) CH3(CH2)4CH3 86.18 CHCl3 119.38 Density ( kg/L ) CH3(CH2)4CH3 0.6548 CHCl3 1.483 Name/Formula hexane CH3(CH2)4CH3 chlorofo Calculate the molality (m) of a 8570 g sample of a solution of thesolute hexane dissolved in the solvent chloroform if the samplecontains 617 g of hexane.
Molar Mass (g/mol) CH3(CH2)4CH3 86.18 CHCl3 119.38 Density ( kg/L ) CH3(CH2)4CH3 0.6548 CHCl3 1.483 Name/Formula hexane CH3(CH2)4CH3 chlorofo
Explanation / Answer
Here we use the formula : Molality = no. of moles of solute/mass of solvent (inkgs) No. of moles of solute (hexane) = mass/molar mass = 617/86 =7.17 moles Mass of solvent (chloroform) = 8570 gms = 8.57 kgs Therefore, molality = 7.17/8.57 moles/kg = 0.84 moles/kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.