Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the molality (m) of a solution containing 305 grams of antifreeze (C_2

ID: 1010844 • Letter: C

Question

Calculate the molality (m) of a solution containing 305 grams of antifreeze (C_2H_6O_2) in 950 grams of water. a. 0.321m b. 3.11m c. 4.91m d. 5.17m How many grams of HNO_3 are present in 850 ml of a 5.63 M HNO_3 solution? a. 302 g b. 355 g c. 417 g d. 479 g What is the mole fraction of methanol (CH_3OH) in a mixture which contains 50.0 grams of methanol and 50.0 g of water (H_2O)? a. 0.640 b. 0.278 c. 0.434 d. 0.360 A hydrogen peroxide (H_2O_2) solution found in the store is labeled "3.00% by mass H_3O_2". If the solution has a mass of 480 grams, what is the mass of the H_2O_2 in the solution? a. 3.00 grams b. 14.4 grams c. 30.0 grams d. 160 grams How many grams of water are required to prepare a 1.50 m NaCl solution using 45.5 grams of NaCl? a. 1160 grams H_2O b. 856 grams H_2O c. 667 grams H_2O d. 519 grams H_2O

Explanation / Answer

6(3):

mass of solute = 305 g

molar mass of solute = 2*12 + 6*1+ 2*16 = 62 g/mol

number of moles, n = mass/molar mass

= 305/62

= 4.92 mol

mass of solvent = 950 g = 0.950 Kg

molality = number of moles of solute/mass of solvent in kg

= 4.92/0.950

= 5.17 m

Answer: d

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote