Calculate the molality (m) of diethyl ether in a solution preparedby combining 3
ID: 677085 • Letter: C
Question
Calculate the molality (m) of diethyl ether in a solution preparedby combining 3.31 L of the solute diethyl ether with 5320 mL of thesolvent (CH3)2CO.Molar Mass (g/mol) (C2H5)2O 74.12 (CH3)2CO 58.05 Density ( kg/m3 ) (C2H5)2O 713.8 (CH3)2CO 789.9 Name/Formula diethyl ether (C2H5)2O acetone (CH3)2CO Calculate the molality (m) of diethyl ether in a solution preparedby combining 3.31 L of the solute diethyl ether with 5320 mL of thesolvent (CH3)2CO.
Molar Mass (g/mol) (C2H5)2O 74.12 (CH3)2CO 58.05 Density ( kg/m3 ) (C2H5)2O 713.8 (CH3)2CO 789.9 Name/Formula diethyl ether (C2H5)2O acetone (CH3)2CO
Explanation / Answer
The amount of the diethyl ether present in thesolution = Volume * density of the ether = 3310mL* 0.7134g/mL [ conversion of the given densityin to g/cm3] = 2361g Similarly the mass ofsolvent = 5320 mL*0.789g/mL = 4197g Therefore number of moles of diethyl ether present inthe solution = 2361g/74.12g/mol = 31.85 moles Therefore molality of the solution = numberof moles of solute / mass of the solvent (in kg) = 31.85 mole / 4.197kg = 7.58 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.