Calculate the molality (m) of a 1.39kg sample of a solution of the solute CH 3 O
ID: 682127 • Letter: C
Question
Calculate the molality (m) of a 1.39kg sample of a solution of the solute CH3OHdissolved in the solvent C4H8O if the samplecontains 2.67 mol of methanol.Molar Mass (g/mol) CH3OH 32.04 C4H8O 72.12 Density (g/mL): CH3OH 0.7914 C4H8O 0.8892 Name/Formula: methanol
CH3OH
tetrahydrofuran
C4H8O
molality (m) of a 1.39kg sample of a solution of the solute CH3OHdissolved in the solvent C4H8O if the samplecontains 2.67 mol of methanol.
Molar Mass (g/mol) CH3OH 32.04 C4H8O 72.12 Density (g/mL): CH3OH 0.7914 C4H8O 0.8892 Name/Formula: methanol
CH3OH
tetrahydrofuran
C4H8O
Explanation / Answer
Molality is the number ofmoles of the solute per kilogram of the solvent . number of moles of methanol = 2.67 mass of solute = 2.67 * molar mass =2.67 * 32.04g/mol = 85.5 g massof solution = 1.39 Kg = 1.39 * 103 g mass of the solvent = 1304.5 g molality = 2.67 * 1000 / 1304.5g =2.04 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.