Calculate the molality ( m ) of each solution (assumethe density of the solution
ID: 676001 • Letter: C
Question
Calculate the molality (m) of each solution (assumethe density of the solution is 1.0 g/mL). (a) 43.8 g of NaOHdissolved in enough water to form 0.526 Lof solution____________ m
(b) 12.0 g ofC6H12O6 (dextrose) dissolved inenough water to form 0.264 L ofsolution
_____________ m
(c) 23.2 g of urea(NH2CONH2) dissolved in enough water to form106.0 mL of solution
______________ m
Calculate the molality (m) of each solution (assumethe density of the solution is 1.0 g/mL). (a) 43.8 g of NaOHdissolved in enough water to form 0.526 Lof solution
____________ m
(b) 12.0 g ofC6H12O6 (dextrose) dissolved inenough water to form 0.264 L ofsolution
_____________ m
(c) 23.2 g of urea(NH2CONH2) dissolved in enough water to form106.0 mL of solution
______________ m
(a) 43.8 g of NaOHdissolved in enough water to form 0.526 Lof solution
____________ m
(b) 12.0 g ofC6H12O6 (dextrose) dissolved inenough water to form 0.264 L ofsolution
_____________ m
(c) 23.2 g of urea(NH2CONH2) dissolved in enough water to form106.0 mL of solution
______________ m
Explanation / Answer
We Know that : Molality = number of moles of the solute / weight ofsolvent ( Kg ) = numberof moles of the solute / Volume of thesolution x density of the solution = 43.8 g / 40 g / mole / 0.526 L x1000 Kg / m3 = 0.00208 molal. Molality = number of moles of the solute / weight ofsolvent ( Kg ) = numberof moles of the solute / Volume of thesolution x density of the solution = numberof moles of the solute / Volume of thesolution x density of the solution = 12.0 g / 180 g / mole / 0.264 L x 1.54 x1000 Kg / m3 = 1.639 x 10-4 molal. Molality = number of moles of the solute / weight ofsolvent ( Kg ) = numberof moles of the solute / Volume of thesolution x density of the solution = 23.2 g / 60 g / mole / 106.0ml x 1 g / ml * 1000 = 3.6477 molal. = 1.639 x 10-4 molal. Molality = number of moles of the solute / weight ofsolvent ( Kg ) = numberof moles of the solute / Volume of thesolution x density of the solution = 23.2 g / 60 g / mole / 106.0ml x 1 g / ml * 1000 = 3.6477 molal. = numberof moles of the solute / Volume of thesolution x density of the solution = 23.2 g / 60 g / mole / 106.0ml x 1 g / ml * 1000 = 3.6477 molal.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.