Calculate the molarity of a NaOH solution if 27.3 mL of it reactions reacts with
ID: 1068111 • Letter: C
Question
Calculate the molarity of a NaOH solution if 27.3 mL of it reactions reacts with 0.4084 g of KHP (Potassium hydrogen phthalate KC_8H_4O_4H, one protic hydrogen available, molar mass: 204.2 g/mol). Calculate the molarity of a sulfuric acid solution if 23.2 mL of it reacts with 0.212 g of Na_2CO_3. A volume of 40.0 mL of iron (II) sulfate is oxidized to iron (III) by 200 mL of 0.100 M potassium dichromate solution. What is the concentration of the iron (II) sulfate solution? 6Fe^3+ + Cr_2O_2^2- + 14 H^- rightarrow 6 Fe^3+ + 2 Cr^3+ + 7 H_2O Write the correct net ionic equation for the following reactions KOH + H_2SO_4 Ba(OH) + H_2CO_3 HF + Ca(OH)_2 H_3PO_4 + Mg (OH)_2 HCl + NH_3 HCIO + LiOH HClO_4 + Al(OH)_3 NaOH + Al(OH)_3 CH_3COOH (acetic acid) + Mg (OH)_2 KOH + Zm(OH)_2Explanation / Answer
Q1
M of NaOH given
V= 27.3 mL of base
m = 0.4084 g of KHP
mol KHP = mass/MW = 0.4084/204.2 = 0.002 mol of KHP
ratio is 1:1
so
1 mol of base = 1 mol of acid
0.002 mol of acid = 0.002 mol of base
then
[NaOH] = mol/V = 0.002/(27.3*10^-3) = 0.07326 M of NaOH
b)
M of H2SO4 for
V = 23.2 mL of acid when
mol of Na2CO3= mass/MW = 0.212/105.9888 = 0.002
M= mol/V = 0.002/(23.2*10^-3) = 0.0862 M of Na2CO3
note that ratio is
2:2
Na2CO3 + H2SO4 = Na2SO4 + CO2 + H2O
so
0.0862 mol of Na2CO# = 0.0862mol of H2SO4
[H2SO4] = 0.0862 M
Please post all other multiple questions in multipl set of Q&A. We are allowed to answer to only one question per set of Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.