Calculate the molarity (M) of the following solutions: Part B: 3.5 g of KOH in 4
ID: 997025 • Letter: C
Question
Calculate the molarity (M) of the following solutions:Part B: 3.5 g of KOH in 4.0 L of KOH solution. Express your answer using two significant figures.
Part C: 5.75 g of NaCl in 350. mL of NaCl solution. Express your answer using three significant figures. roblem 12.37 3.5 g of KOH in 4.0 L of KOH solution Express your answer using two significant figures. Calculate the molarity (M of the following solutions: M 0.87 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again Part C 575 g of NaCl in 350. mL of NaCl solution Express your answer using three significant figures. M- 201 Submit My Answers Give Up
Explanation / Answer
Calculations,
Part B :
(i) No. of moles of KOH = 3.5 / 56.1056 ..............(molar mass of KOH is 56.1056 g mol-1 )
..............................................= 0.06238 moles
(ii) since , Molarity (M) .........= number of moles of solute / Litre of solution
.............thereore, M..............= 0.06238 / 4.0
................................................= 0.015 M
________________________________________________________________________
Part C
Similarly. , for a solution containing 5.75 g NaCl in 350 ml [ ( or, = 350 /1000 ) = 0.350 L ] of solution,
.........................Molarity (M) ={ ( 5.75 / 58.44* ) / 0.350 }
................................................ = 0.281 M
* Molar mass of NaCl is = 58.44 g mol-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.