Working Capital Cash Flow Cycle : Strickler Technology is considering changes in
ID: 2715633 • Letter: W
Question
Working Capital Cash Flow Cycle: Strickler Technology is considering changes in its working capital policies to improve its cash flow cycle. Strickler sales last year were $3,250,000 (all on credit), and its net profit margin was 7%. Its inventory turnover was 6.0 times during the year, and its DSO was 41 days. Its annual cost of goods sold was $1,800,000. The firm had fixed assets totaling $535,000. Stricklers payables deferral period is 45 days.
Calculate Stricklers cash conversion cycle.
Assuming Strickler holds negligible amounts of cash and marketable securities, calculate its total assets turnover and ROA.
Suppose Stricklers managers believe the annual inventory turnover can be raised to 12 times without affecting sales. What would Stricklers cash conversion cycle, total assets turnover, and ROA have been if the inventory turnover had been 12 for the year?
Note: Per the back of the book the answers are: I just need help with formulas
A) 56.8 day
B) (1) 2.7082
(2) 18.96%
C) (1) 36.6 days
(2) 2.95
(3) 20.68 %
Explanation / Answer
Cash conversion cycle= Days inventory outstanding +day sales outstanding-days payable outstanding
= 365/6+41-45
= 61-4
=57 days
Total assets turnover = sales/Total assets
Inventory turnover= COGS/ Inventory
DSO= 365*account receivable/credit sales
Account receivable= 365068.50
Total assets = 535000+1800000+365068.5
Hence, total assets turnover = 3250000/Total assets
= 2.4
ROA= net income/Total assets
net income= net profit margin*sales
= 0.07*3250000
=227500
Hence, ROA= 227500/total assets
= 21.52%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.