Working Backward: Profitability Analysis Murphy Company\'s total liabilities on
ID: 2720189 • Letter: W
Question
Working Backward: Profitability Analysis
Murphy Company's total liabilities on December 31, 2014, amounted to $1,465,200. The debt-to-equity ratio on this date was 1.48 to 1. Net income for 2014 was $260,604, and the profit margin was 5.13%.
Required:
1. Determine Murphy's net sales for 2014.
$
2. Determine Murphy's total assets on December 31, 2014.
$
3. Determine Murphy's asset turnover ratio for 2014, using year-end total assets, rather than average total assets. If required, round your answer to one decimal place.
Explanation / Answer
1)
Net sales = Net Income / Profit margin = $260,604 /5.13% = 5,080,000.
Therefore, Net sales = $5,080,000.
2)
Debt = $1,465,200.
Debt / Equity = 1.5/1
$1,465,200 / Equity = 1.5
Equity = $1,465,200/1.5
= $976,800.
Total Assets = Debt + Equity = $1,465,200 + $976,800 =$2,442,000.
Therefore, the total assets on December 31,2014 is $2,442,000.
3)
Asset turnover ratio = Net sales / Total Assets = $5,080,000 / $2,442,000.
= 2.08
Therefore, the asset turnover ratio for 2014 is 2.08.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.