Gluon Inc. is considering the purchase of a new high pressure glueball. It can p
ID: 2716166 • Letter: G
Question
Gluon Inc. is considering the purchase of a new high pressure glueball. It can purchase the glueball for $30,000 and sell its old low-pressure glueball, which is fully depreciated, for $5,000. The new equipment has a 10-year useful life and will save $8,000 a year in expenses. The opportunity cost of capital is 10%, and the firm’s tax rate is 40%. What is the equivalent annual savings from the purchase if Gluon uses straight-line depreciation? Assume the new machine will have no salvage value. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Equivalent annual savings $
Explanation / Answer
Annual depreciation on new glueball = 30,000 / 10 = $ 3000
Tax savings on annual depreciation = 3000 * 40% = 1200
After tax savings = 8000 (1 -.40 )
= 8000 *.60
= 4800
Total savings = 1200 +4800 = $ 6000
Present value of cash flow = PVAF@10%,10 *Total savings
= 6.144567 * 6000
= $ 36867.40
Initial investment = 30000 -5000 = 25000
NPV = Present value -Initial investment
= 36867.40 - 25000
= 11867.40
.
Equivalent annual savings = NPV /PVAF@10%,10
= 11867.4 / 6.144567
= $ 1931.37
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.