Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Gluon Inc. is considering the purchase of a new high pressure glueball. It can p

ID: 2745140 • Letter: G

Question

Gluon Inc. is considering the purchase of a new high pressure glueball. It can purchase the glueball for $40,000 and sell its old low-pressure glueball, which is fully depreciated, for $6,000. The new equipment has a 10-year useful life and will save $10,000 a year in expenses. The opportunity cost of capital is 12%, and the firm’s tax rate is 40%. What is the equivalent annual savings from the purchase if Gluon uses straight-line depreciation? Assume the new machine will have no salvage value. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

Gluon Inc. is considering the purchase of a new high pressure glueball. It can purchase the glueball for $40,000 and sell its old low-pressure glueball, which is fully depreciated, for $6,000. The new equipment has a 10-year useful life and will save $10,000 a year in expenses. The opportunity cost of capital is 12%, and the firm’s tax rate is 40%. What is the equivalent annual savings from the purchase if Gluon uses straight-line depreciation? Assume the new machine will have no salvage value. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

  Equivalent annual savings $   

Explanation / Answer

Initial Investment

Cost of new glue ball                                                      = 40,000

Salvage value of old glue ball                                      = -6000

Tax on sale of old glue ball (6000 x 40%)                 = 2,400

                                                Initial Investment            = 36,400

Annual depreciation = (cost of asset – salvage value)/ life

                                         = (40,000-0)/10

                                         = 4,000

Annual cash flow = cost saving x (1- tax rate) + annual depreciation x tax rate

                                   = 10,000 x (1-0.40) + 4,000 x 0.40

                                   = 7,600

NPV = annual cash flow x PVIFA (10, 12%) – initial investment

         = 7,600 x 5.650223 - 36,400

         = 6,541.69

Equivalent annual savings =NPV/ PVIFA (10, 12%)

                                                    = 6,541.69 / 5.650223

                                                    = 1,157.78

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote