Suppose you buy 35 February 100 call option contracts. Hendreeks stock is sellin
ID: 2719698 • Letter: S
Question
Suppose you buy 35 February 100 call option contracts. Hendreeks stock is selling for $105.90 per share on the expiration date. How much is your options investment worth? What if the stock price is $101.80 on the expiration date? (Do not round intermediate calculations. Omit the "$" sign in your response.)
Calls Puts Strike Close Price Expiration Vol. Last Vol. Last Hendreeks 103 100 Feb 72 5.20 50 2.40 103 100 Mar 41 8.40 29 4.90 103 100 Apr 16 10.68 10 6.60 103 100 Jul 8 14.30 2 10.10Explanation / Answer
(a) Stock Price on expiration is 105.90
Value of Call Option on expiry = $105.90 - $100 = $5.90
Cost of purchasing call option = $5.20
Net pay-off on each call option contract = $5.90 - $5.20 = $0.70
Number of option contract purchase = 35
Total Call Option Pay-off = 35 * $0.70 = $24.50
(b) Stock Price on expiration is 101.80
Value of Call Option on expiry = $101.80 - $100 = $1.80
Cost of purchasing call option = $5.20
Net pay-off on each call option contract = $1.80 - $5.20 = -$3.40 (loss)
Number of option contract purchase = 35
Total Call Option Pay-off = 35 * -$3.40 = -$119.00 (loss)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.