Suppose you buy 40 February 100 call option contracts. Hendreeks stock is sellin
ID: 2769359 • Letter: S
Question
Suppose you buy 40 February 100 call option contracts. Hendreeks stock is selling for $104.30 per share on the expiration date. How much is your options investment worth? What if the stock price is $100.20 on the expiration date? (Do not round intermediate calculations. Omit the "$" sign in your response.)
Calls Puts Strike Close Price Expiration Vol. Last Vol. Last Hendreeks 103 100 Feb 72 5.20 50 2.40 103 100 Mar 41 8.40 29 4.90 103 100 Apr 16 10.68 10 6.60 103 100 Jul 8 14.30 2 10.10Explanation / Answer
If the Stock price at expiration=s 104.3 Strike price=X= 100 Value of a call option=Max (S-X,0)=(104.30-100) 4.3 Number of shares per contract= 100 Number of contracts 40 Value of option investment= 40*100*4.30 17200 If the Stock price at expiration=s Strike price=X= 100.2 Value of a call option=Max (S-X,0)=(100.20-100) 0.2 Number of shares per contract= 100 Number of contracts 40 Value of option investment= 40*100*.20 800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.