You intend to buy your dream PC upon graduation in 2 years. It will have a cost
ID: 2731718 • Letter: Y
Question
You intend to buy your dream PC upon graduation in 2 years. It will have a cost of $2975. You just received a $3000 pre-graduation gift from your rich uncle that you intend to deposit in a bank account that pays a 6% APR. How much of your gift will you need to deposit in order to have enough money for the PC upon graduation of the bank pays interest quarterly?
when place all the numbers in my BAIIPlus i get 1866.55, is that correct? FV=2975 N=8 I/Y= 6 PV=?
show me the soultion with the formula plz
Explanation / Answer
In this problem, we need to compute the present value of cost of PC.
We have:
FV= 2975
N = 2 x 4 = 8
R= 6.50%/4 = 1.50%
We have following formula for PV:
PV= FV/ (1+R)^n
= 2975 / (1+0.015)^8
= 2975 /1.126493
=2640.94
So 2640.94 is required to be deposited now.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.