A Best Industries bond has a 10 % coupon rate and a $1,000 face value. Interest
ID: 2732590 • Letter: A
Question
A Best Industries bond has a 10 % coupon rate and a $1,000 face value. Interest is paid semiannually. The bond matures in 19 years. What is the bonds value if investors require a 11 % yield? A Tasrohard Corp. bond has an 7.5% coupon, paid every six years. $1,000 is the par value for the bond, the bond matures in 12 months. If the bond currently sells for $921.37, what is its yield to maturity? Sclco Company bonds are selling in the market for $1, 100. Bonds will mature in 14 years. It pays $70 annual interest. If the bonds are purchased at the market price, what is the (a) coupon rate, (b) current yield, (c) approximate yield to maturity and (d) capital gains yield?Explanation / Answer
1. Present Value of Bond: = $921
[ Formula = 50 (PVAF 5.5%,38) + 1,000 (PVF 5.5%,38) ]
2. YTM = {37.5 + (1000 - 921.37) / 2 } / (1000 + 921.37) / 2 = 8%
3. a) Coupon Rate = 70 /1100 x 100 = 6.3636%
b) current Yield = 70 / 1100 x 100 = 6.3636%
c) YTM = {70 + (1100 -1100)/14} / (1100 + 1100) / 2 = 6.3636%
d) Capital Gain Yield = (Current selling price - Original price) / Original price = Infinity
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.