A Best Industries bond has a 10 % coupon rate and a $1,000 face value. Interest
ID: 2734261 • Letter: A
Question
A Best Industries bond has a 10 % coupon rate and a $1,000 face value. Interest is paid semiannually. The bond matures in 19 years. What is the bonds value if investors require a 11 % yield? A Tasrohard Corp. bond has an 7.5% coupon, paid every six months. $1,000 is the par value for the bond, the bond matures in six years. If the bond currently sells for $921.37, what is its yield to maturity? Selco Company bonds arc selling in the market for $1, 100. Bonds will mature in 14 years. It pays $70 annual interest. If the bonds are purchased at the market price, what is the (a) coupon rate, (b) current yield, (c) approximate yield to maturity and (d) capital gains yield?Explanation / Answer
Answer: Question-1:
Bond value is the present value of it's future cash flow:
Using a financial calculator:
PMT = $1,000*10%*(1/2) = $50
FV = $1,000
N = 19 years*2 = 38
I/Y = 11%/2 = 5.5%
CPT = PV = 920.97 (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.