Hi, can you please solve this problem :) Thank you!! Quantitative Problem: A.) S
ID: 2735801 • Letter: H
Question
Hi, can you please solve this problem :) Thank you!!
Quantitative Problem:
A.) Sunshine Smoothies Company (SSC) manufactures and distributes smoothies. SSC is considering the development of a new line of high-protein energy smoothies. SSC's CFO has collected the following information regarding the proposed project, which is expected to last 3 years:
The project can be operated at the company's Charleston plant, which is currently vacant.
The project will require that the company spend $3.5 million today (t = 0) to purchase additional equipment. For tax purposes the equipment will be depreciated on a straight-line basis over 5 years. Thus, the firm's annual depreciation expense is $3,500,000/5 = $700,000. The company plans to use the equipment for all 3 years of the project. At t = 3 (which is the project's last year of operation), the equipment is expected to be sold for $1,600,000 before taxes.
The project will require an increase in net operating working capital of $730,000 at t = 0. The cost of the working capital will be fully recovered at t = 3 (which is the project's last year of operation).
Expected high-protein energy smoothie sales are as follows:
The project's annual operating costs (excluding depreciation) are expected to be 60% of sales.
The company's tax rate is 40%.
The company is extremely profitable; so if any losses are incurred from the high-protein energy smoothie project they can be used to partially offset taxes paid on the company's other projects. (That is, assume that if there are any tax credits related to this project they can be used in the year they occur.)
The project has a WACC = 10.0%.
What is the project's expected NPV and IRR? Round your answers to 2 decimal places. Do not round your intermediate calculations.
NPV $
IRR %
B.) SSC is considering another project: the introduction of a "weight loss" smoothie. The project would require a $3.3 million investment outlay today (t = 0). The after-tax cash flows would depend on whether the weight loss smoothie is well received by consumers. There is a 40% chance that demand will be good, in which case the project will produce after-tax cash flows of $2.2 million at the end of each of the next 3 years. There is a 60% chance that demand will be poor, in which case the after-tax cash flows will be $0.51 million for 3 years. The project is riskier than the firm's other projects, so it has a WACC of 11%. The firm will know if the project is successful after receiving the cash flows the first year, and after receiving the first year's cash flows it will have the option to abandon the project. If the firm decides to abandon the project the company will not receive any cash flows after t = 1, but it will be able to sell the assets related to the project for $1.8 million after taxes at t = 1. Assuming the company has an option to abandon the project, what is the expected NPV of the project today? Round your answer to 2 decimal places. Do not round your intermediate calculations. Use the values in "millions of dollars" to ascertain the answer.
$ millions of dollars
Year Sales 1 $2,000,000 2 7,550,000 3 3,400,000Explanation / Answer
Part A)
To determine the NPV and IRR, we have to calculate the cash flow for each year including the investment in Year 0.
Cash Flow (Year 0) = -3,500,000 - 730,000 = -4,230,000
The cash flows are calculated with the use of following table:
Now, we can calculated NPV with the use of following formula:
NPV = Cash Flow Year 0 + Cash Flow Year 1/(1+WACC)^1 + Cash Flow Year 2/(1+WACC)^2 + Cash Flow Year 3/(1+WACC)^3
Using the values calculated above, we get,
NPV = -4,230,000 + 760000/(1+10%)^1 + 2,092,000/(1+10%)^2 + 3,346,000/(1+10%)^3 = $703,734.04
_______
IRR is the minimum acceptable rate of return from a project. It can be calculated with the use of EXCEL/Financial Calculator. The basic formula for calculating IRR is given below:
NPV = 0 = Cash Flow Year 0 + Cash Flow Year 1/(1+IRR)^1 + Cash Flow Year 2/(1+IRR)^2 + Cash Flow Year 3/(1+IRR)^3
IRR has been calculated with the use of EXCEL as follows:
IRR = 17.44%
_______
Part B)
The cash flow for year 1 will be calculated as follows:
Cash Flow Year 1 = 40%*2,200,000 (if the project is successful) + 60%*510,000 (if the project is not successful) + 1,800,000 (after-tax sales value) = $2,986,000
If the project is abandoned after Year 1, we will calculated NPV with the use of following formula:
NPV = Cash Flow Year 0 + Cash Flow Year 1/(1+WACC)^1 = -3,300,000 + 2,986,000/(1+11%)^1 = -$609,909.91
Cash Flows Year 1 Year 2 Year 3 Sales 2,000,000 7,550,000 3,400,000 Less Operating Costs 1,200,000 4,530,000 2,040,000 Depreciation 700,000 700,000 700,000 EBT 100,000 2,320,000 660,000 Less Taxes 40,000 928,000 264,000 EAT 60,000 1,392,000 396,000 Add Depreciation 700,000 700,000 700,000 Add Recovery of Working Capital 0 0 730,000 Sale of Equipment 0 0 1,600,000 Less Tax on Gain Realized from Sale [(1,600,000 – (3,500,000 – 3,500,000/5*3)*40%] 0 0 80,000 Net Cash Flow $760,000 $2,092,000 $3,346,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.