A 25-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon paymen
ID: 2736932 • Letter: A
Question
A 25-year maturity bond with face value of $1,000 makes semiannual coupon payments and has a coupon rate of 8%.
a. What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,090? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
Annual yield to maturity %
b. What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,000? (Do not round intermediate calculations.)
Annual yield to maturity %
c. What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,290? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
Annual yield to maturity %
Explanation / Answer
Answer a.
Let semi-annual YTM be i%
1,090 = 40*( 1 - (1/(1+i))^50 ) / i + 1,000/(1+i)^50
i = 3.609%
Annual YTM = 2*3.609% = 7.218%
Answer b.
Let semi-annual YTM be i%
1,000 = 40*( 1 - (1/(1+i))^50 ) / i + 1,000/(1+i)^50
i = 4%
Annual YTM = 2*4% = 8%
Answer c.
Let semi-annual YTM be i%
1,290 = 40*( 1 - (1/(1+i))^50 ) / i + 1,000/(1+i)^50
i = 2.895%
Annual YTM = 2*2.895% = 5.790%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.