Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 5,700 units of its perfume collection e
ID: 2737120 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 5,700 units of its perfume collection each year at a price per unit of $387. All sales are on credit with terms of 2/30, net 40. The discount is taken by 50 percent of the customers. (Enter your answer as directed, but do not round intermediate calculations.) Requirement 1: What is the amount of the company's accounts receivable? (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Requirement 2: In reaction to sales by its main competitor, Sewage Spray, Essence of Skunk is considering a change in its credit policy to terms of 4/30, net 40 to preserve its market share. Will this change in policy increase or decrease accounts receivable?Explanation / Answer
TOTAL CREDIT SALES
= 5700 * $387
= $2205900
AVERAGE COLLECTION PERIOD
= 30DAYS * 50% + 40 DAYS * 50%
= 35DAYS
RECEIVABLE TURNOVER RATIO
= 365 / AVERAGE COLECTION PERIOD
= 365 / 35
= 10.43 TIMES
AVERAGE RECEIVABLE
= TOTAL CREDIT SALES / RECEIVABLE TURNOVER RATIO
= $2205900 / 10.43
= $211495.69
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IF THE FIRM INCREASES THE CASH DISCOUNT, MORE PEOPLE WILL PAY SOONER, THUS LOWERING THE AVERAGE COLLECTION PERIOD. IF THE ACP DECLINES, THE RECEIVABLES TURNOVER INCREASES, WHICH WILL LEAD TO A DECREASE IN THE ACCOUNTS RECEIVABLES.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.