Suppose that Bigco is currently trading for $100 per share. We know that in one
ID: 2738143 • Letter: S
Question
Suppose that Bigco is currently trading for $100 per share. We know that in one year Bigco stock will sell for either $150 per share (“good day”) or for $75 per share (“bad day”). No other prices are possible, and the stock does not pay any dividends. The riskless interest rate is 5 percent, so a bond worth B1 next year sells for B0 5 B1 /(1 1 r) today. Stocks, bonds, and options can all be bought or sold, long and short, without any transaction costs.
What is the value of a European call option with a strike price of $100 and expiration in one year?
Explanation / Answer
1) Calculation of value of European call option by using risk neutral method :
Let the probability of attaining maximum price be p
(150 - 100)*p + (75 - 100)* (1 - p) = 100*(e 0.05 -1)
50*p -25 +25*p = 100 (1.05127 - 1)
75*p - 25 = 5.127
75*p = 5.127+25
p = 0.4017
The value of European call option is = 0.4017 *(150 - 100(strike price))/1.05127
= $19.105
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.