Suppose that 6% of adults belong to health clubs, and 35% of these health club m
ID: 3205192 • Letter: S
Question
Suppose that 6% of adults belong to health clubs, and 35% of these health club members go to the club at least twice a week. What percent of all adults go to a health club at least twice a week? Write the information given in terms of probabilities and use the general multiplication rule. (Let H be the event that an adult belongs to a club, and T be the event that he/she goes at least twice a week. Use 3 decimal places.) Please use 1 decimal place for the question below. About % of all adults go to health dubs at least twice a week.Explanation / Answer
P(H) = 0.06
P(T) = 0.35
P(H) * P(T) = 0.06 * 0.35 = 0.0210
Hence about 2.1% of all adults go to health club at least twice a week.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.