Suppose that 6 J of work is needed to stretch a spring from its natural length o
ID: 2898998 • Letter: S
Question
Suppose that 6 J of work is needed to stretch a spring from its natural length of 32 cm to a length of 44 cm.(a) How much work is needed to stretch the spring from 37 cm to 39 cm? (Round your answer to two decimal places.)
b)(b) How far beyond its natural length will a force of 50 N keep the spring stretched? (Round your answer one decimal place.)
Explanation / Answer
work done = 1/2 * K * x^2 were x is change in length , here 6 = k/2 * 144 * 10^-4 => K =10^4/12 work needed for stretching 37 to 39 => 1/2 * 10^4/12 * [(39-32)^2 - (37-32)^2]* 10^-4 = 12/12= 1J Force = K* x where x is elongation, = 50 = 10^4/12 * x = 6 cm => Length of spring = 38 for elongation or 26 cm for compression
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.