Calculate the price of a 11.2 percent coupon bond with 16 years left to maturity
ID: 2739064 • Letter: C
Question
Calculate the price of a 11.2 percent coupon bond with 16 years left to maturity and a market interest rate of 6.8 percent. (Assume interest payments are semiannual.) (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Calculate the price of a 11.2 percent coupon bond with 16 years left to maturity and a market interest rate of 6.8 percent. (Assume interest payments are semiannual.) (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Face value and future value of the bond is $1000.
Coupon amount = $1000*11.2%/2 = $56.
Nper = 16*2 =32
Rate = 6.8%/2 = 3.4%.
Compute the present value of the bond using excel funtion.
PV = PV(Rate, Nper,Pmt,FV) = PV(3.4%,32,56,1000) = $1425.09.
Therefore, the present value of the bond is $1425.09.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.