Calculate the pressure of a 2.975 mol sample of N2 in a 0.7500 L flask at 300.0
ID: 872213 • Letter: C
Question
Calculate the pressure of a 2.975 mol sample of N2 in a 0.7500 L flask at 300.0 ?C using the van der Waals equation and then repeat the calculation using the ideal gas equation. Within the limits of the significant figures justified by these parameters will the ideal gas equation overestimate or underestimate the pressure, and if so by how much? For N2, a = 1.39 L2atm/mol2 and b = 0.0391 L/mol.
Overestimate by 21.87 atm
the correct answer mastering chemistry gave is underestimate 0.06atm but i dont know how to get that answer could anyone help?
Underestimate by 17.92 atm Overestimate by 0.06 atm Underestimate by 0.06 atmOverestimate by 21.87 atm
the correct answer mastering chemistry gave is underestimate 0.06atm but i dont know how to get that answer could anyone help?
Explanation / Answer
Using Ideal gas law, PV =nRT
P = nRT/V
P = 2.975 mol * 0.0821 L.atm/mol.K * 573.15 K / 0.75 L
P = 186.564 atm
Using Vander Wall's equation:
(P + an2/V2)(V - nb) = nRT.
P = {2.975 mol * 0.0821 L.atm/mol.K * 573.15 K / 0.75 L - (2.975 mol * 0.0391 L/mol) } - {(2.975 mol)2* 1.39 L2atm/mol2} / (0.75L)2
P = {140 L.atm / 0.75L - 0.1163L} - {12.3 L2atm / 0.5625 L2}
P = (140 L.atm / 0.6337 L ) - 21.87 atm
P = 220.925 atm - 21.87 atm
P = 199.055 atm
P from Ideal gas law = 186.564 atm
difference = 199.055 - 186.564 = 12.5 atm
ideal gas equation underestimate the pressure by 12.5 atm.
The ratio is
12.5 atm / 186.564 atm = 0.067
Answer : UNDERESTIMATE BY 0.067.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.