Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The balance sheet for Stud Clothiers is shown next. Sales for the year were $2,4

ID: 2741760 • Letter: T

Question

The balance sheet for Stud Clothiers is shown next. Sales for the year were $2,400,000, with 90 percent of sales sold on credit.



Compute the following ratios: (Use a 360-day year. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Input your debt-to-total-assets answer as a percent rounded to 2 decimal places.)

  

STUD CLOTHIERS
Balance Sheet 20XX Assets Liabilities and Equity   Cash $ 60,000     Accounts payable $ 220,000   Accounts receivable 240,000     Accrued taxes 30,000   Inventory 350,000     Bonds payable (long-term) 150,000   Plant and equipment 410,000     Common stock 80,000     Paid-in capital 200,000     Retained earnings 380,000          Total assets $ 1,060,000        Total liabilities and equity $ 1,060,000   

Explanation / Answer

Answer a.

Current Assets = Cash + Account Receivable + Inventory

Current Assets = 60,000 + 240,000 + 350,000

Current Assets = $650,000

Current Liabilities = Account Payable + Accrued Taxes

Current Liabilities = 220,000 + 30,000

Current Liabilities = $250,000

Current Ratio = Current Assets / Current Liabilities

Current Ratio = 650,000/250,000

Current Ratio = 2.60 times

Answer b.

Quick Assets = Cash + Account Receivable

Quick Assets = 60,000 + 240,000

Quick Assets = $300,000

Current Liabilities = Account Payable + Accrued Taxes

Current Liabilities = 220,000 + 30,000

Current Liabilities = $250,000

Quick Ratio = Quick Assets / Current Liabilities

Quick Ratio = 300,000/250,000

Quick Ratio = 1.20 times

Answer c.

Debt = Current liabilities + Bond Payable

Debt = 250,000 + 150,000

Debt = $400,000

Total Assets = $1,060,000

Debt-Total Assets Ratio = 400,000/1,060,000

Debt-Total Assets Ratio = 37.74%

Answer d.

Assets Turnover Ratio = Net Sales/Total Assets

Assets Turnover Ratio = 2,400,000/1,060,000

Assets Turnover Ratio = 2.26 times

Answer e.

Credit Sales = 2,400,000*90% = $2,160,000

Average Collection Period = 360*Account Receivable/Credit Sales

Average Collection Period = 360*240,000/2,160,000

Average Collection Period = 40 days

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote