Consider the following information for Evenflow Power Co., Debt: 2,500 8.5 perce
ID: 2743581 • Letter: C
Question
Consider the following information for Evenflow Power Co.,
Debt: 2,500 8.5 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 22 years to maturity, selling for 103 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock: 55,000 shares outstanding, selling for $63 per share; the beta is 1.14.
Preferred stock: 7,500 shares of 8 percent preferred stock outstanding, currently selling for $105 per share.
Market: 10 percent market risk premium and 8 percent risk-free rate.
Assume the company's tax rate is 33 percent.
Required: Find the WACC. (Do not round your intermediate calculations.)
13.2% 12.94% 12.7% 13.82% 12.8%
Explanation / Answer
Solution.
Calculation for WACC
Cost of Equity = 0.08 + 1.14 ( 0.10) = 0.1940
Cost of preferred stock = $8 / $105 =0.0761
Cost of debt = 8.5% ( 1 - .33 ) = 0.0569
WACC = 0.1337 or 13.37%
Difference is due to fraction error answer may be 13.20%
Capital No of Unit Value Amount Weight Cost WACC Equity 55,000 63.00 3,465,000.00 0.51 0.1940 0.0985 Debt 2,500 1,030.00 2,575,000.00 0.38 0.0761 0.0287 Preferred Stock 7,500 105.00 787,500.00 0.12 0.0569 0.0066 Total 6,827,500.00 1.00 0.1337Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.