How much money must you deposit into a savings account today if you desire to pu
ID: 2745268 • Letter: H
Question
How much money must you deposit into a savings account today if you desire to purchase a piece of equipment in 5 years. The equipment costs $1000 today, and is expected to increase in price due to inflation at a rate of 1% per year. Your savings account has an interest rate of 6%, compounded bi-annually. Show your work on your worksheet. Enter in the value rounded to the nearest $1 with the following formal $XXXX How much will the equipment cost in 5 years? How much needs to be deposited today to save up enough to purchase the equipment?Explanation / Answer
A)Cost of Equipment after 5 years
=1,000 x (1.01)5
=1,000 x 1.051
=$1,051
B)
A=P(1+r)n
r= rate of interest =6% or 0.06 i.e. 0.03 semi annually
n= no of periods = 2 x 5 years=10
A= Amount of Equipment in 5 years=$1,051
P=Principal to be deposited=?
$1,051= P(1+0.03)10
$1,051= P(1.06)10
$1,051=1.343916 P
P=$1,051/1.343916
P=$782
Answer:
A)The equipment will cost $ 1,051 in 5 years.
B)Today needs to deposit $ 782 to save up enough to purchase the equipment.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.