Sparkling Water, Inc., expects to sell 2.81 million bottles of drinking water ea
ID: 2756647 • Letter: S
Question
Sparkling Water, Inc., expects to sell 2.81 million bottles of drinking water each year in perpetuity. This year each bottle will sell for $1.30 in real terms and will cost $.91 in real terms. Sales income and costs occur at year-end. Revenues will rise at a real rate of 5 percent annually, while real costs will rise at a real rate of 4 percent annually. The real discount rate is 11 percent. The corporate tax rate is 35 percent.
What is Sparkling worth today? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.)
What is Sparkling worth today? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.)
Explanation / Answer
Value of the firm = free cash flows of the firm / Capitalised rate
= 0.7645729 / 0.11
= 6.95 million
Free cash flow of firm
Sales price = $ 1.30 (1+0.05) = 1.365
Cost = $ 0.91 (1+ 0.04) = 0.9464
Revenue = 0.4186
sale units = 2.81 Million
Revenue = 1.176266
Tax@ 35 % = 0.4116931
free Cashflow net of tax = 0.7645729
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.