Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $1,650. If the one-yea
ID: 2760919 • Letter: S
Question
Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $1,650. If the one-year T-bill rate is 3.3% and the expected dividend yield on the S&P 500 is 2.6%.
What should the one-year maturity futures price be?
What would the one-year maturity futures price be, if the T-bill rate is less than the dividend yield, for example, 1.6%?
What should the one-year maturity futures price be?
What would the one-year maturity futures price be, if the T-bill rate is less than the dividend yield, for example, 1.6%?
Explanation / Answer
Answer: Price (1 + Rf – Rp) = MP
=1650 (1 + .033 - .026) = $1661.55
Answer: B) 1650 (1 + .016 - .026) = $1633.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.