Given the following information: Percent of capital structure: Debt 35% Preferre
ID: 2765754 • Letter: G
Question
Given the following information: Percent of capital structure: Debt 35% Preferred stock 20 Common equity 45 Additional information: Bond coupon rate 11 % Bond yield to maturity 9 % Dividend, expected common $ 5.00 Dividend, preferred $ 12.00 Price, common $ 60.00 Price, preferred $ 106.00 Flotation cost, preferred $ 4.50 Growth rate 6 % Corporate tax rate 35 % Calculate the Hamilton Corp.'s weighted cost of each source of capital and the weighted average cost of capital. (Do not round intermediate calculations. Input your answers as a percent rounded to 2 decimal places.) Weighted Cost Debt (Kd) % Preferred stock (Kp) Common equity (Ke) Weighted average cost of capital (Ka) %
Explanation / Answer
Kd = Bond YTM x (1 - tax rate) = 9% x (1 - 0.35) = 9% x 0.65 = 5.85%
Kp = Preferred dividend / [Price of preferred stock - Floatation cost] = $12 / $(106 - 4.5) = $12 / 101.5
= 0.1182, or 11.82%
Ke = (Expected common dividend / Common stock price) + Growth rate = ($5 / $60) + 0.06
= 0.0833 + 0.06 = 0.1433, or 14.33%
Ka = (Kd x % of debt) + (Kp x % of preferred stock) + (Ke x % of common stock)
= (5.85% x 35%) + (11.82% x 20%) + (14.33% x 45%)
= 2.05% + 2.36% + 6.45%
= 10.86%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.