You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the comp
ID: 2767530 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company’s tax rate is 38 percent.
Debt: 7,000 6.8 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 30 years to maturity, selling for 104 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock: 400,000 shares outstanding, selling for $58 per share; the beta is 1.14.
Market: 7 percent market risk premium and 4.80 percent risk-free rate.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
We will begin by finding the market value of each type of financing. We find:
MVD = 7,000 * ($1,000)(1.04) = $7,280,000
MVE = 400,000($58) = $23,200,000
And the total market value of the firm is:
V = $7,280,000 + $23,200,000 = $30,480,000
Now, we can find the cost of equity using the CAPM. The cost of equity is:
RE = 0.048 + 1.14(0.07) = 0.1278 or 12.78%
The cost of debt is the YTM of the bonds, so:
P0 = $1,040 = $34(PVIFAR%,60) + $1,000(PVIFR%,60)
R = 3.25%
YTM = 3.25% × 2 = 6.5%
And the aftertax cost of debt is:
RD = (1 – 0.38)(0.065) = 0.0403 or 4.03%
Now we have all of the components to calculate the WACC. The WACC is:
WACC = 0.1278(23200000/30480000) + 0.0403(7280000/30480000) = 0.1069 or 10.69%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.