You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the comp
ID: 2775783 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company's tax rate is 40 percent. Debt: 8.000 7.5 percent coupon bonds outstanding. $1,000 par value, 25 years to maturity selling for 104 percent of par: the bonds make semiannual payments. Common stock: 470.000 shares outstanding, selling for $65 per share: the beta is 1.08. Market: 8 percent market risk premium and 5.5 percent risk-free rate. What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places (e.g.. 32.16).) WACCExplanation / Answer
After tax cost of debt= 7.5(1-.4)=4.5%
Ke=Rf+beta*market risk premium
=5.5+1.08*8
= 14.14%
Amount of bond= 8000*1000*104%=8,320,000
Amount of common stock= 3,055,000
Total Amount= 11375000
Weighted Average cost= 14.4*(3055000/11375000)+ 4.5*(8320000/11375000)
=7.16%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.