You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the comp
ID: 2776245 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent.
7,000 6.2 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 15 years to maturity, selling for 105 percent of par; the bonds make semiannual payments.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent.
Explanation / Answer
Market value
Debt = 7000*1000*105% = $7,350,000
Common Stock = 340,000*52 = $ 17,680,000
Total market value = 25,030,000
Weights
Weight of Debt = 7,350/25,030
Weight of common stock = 17,680/25,030
Cost of common stock =risk-free rate + market risk premium* Beta
Cost of common stock = 4.2 + 8*1.08
Cost of common stock = 12.84%
Cost of debt =6.2(1-Tax rate)
Cost of Debt = 6.2*0.6
=3.72
WACC = Cost of after tax debt*Weight of Debt + Cost of common stock*Weight of common stock
WACC = 3.72%*7,350/25,030 + 12.84%*17,680/25,030
= 3.72%*0.29+12.84%*0.706
=1.089+9.065
=10.15%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.