Suppose there is an American owned company in England that imports raw materials
ID: 2770356 • Letter: S
Question
Suppose there is an American owned company in England that imports raw materials from the U.S. and then sells the final product to both British customers & US customers. Assume the following: Exchange rate is pounf 2/8 Total sales-units 1 million U.K. - 500,000 units at pound 10/unit US. - 500,000 units at $5/unit Tax rate is 50% Deprecation is pound 1 million 1yr Cost of Goods sold per unit Raw materials for the US (cost/unit) $3 British labor costs(cost/unit) pound 2 What are the cash flows from operations in dollars for the yr?Explanation / Answer
Answer :-
Exchange rate pound = 2 / $
units sold in US = 500000 units
Selling price = $ 5
Raw material cost = $ 3
Depreciation cost = pound 1 million per year
= $ 1million * 2 exchange rate
= $ 2 million per year
Tax rate = 50%
Selling Price $ 5 Less:- Raw material $ 3 Total $ 2 Units 500000 Total Value $ 1 million Add :- Depreciation $ 2 million Total $ 3 million Less :- Tax @ 50% $ 1.5 million Cash Flow $ 1.5 millionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.