A company wishes to explore the effect on its cost of capital of the rate at whi
ID: 2771809 • Letter: A
Question
A company wishes to explore the effect on its cost of capital of the rate at which the company pays taxes. the firms wishes to maintain a capital structure of 25% debt, 15% preferred stock, and 60% common stock. The cost of financing with retained earnings is 11%, the cost of preferred stock financing is 9%, and the before-tax cost of debt financing is 9%. Calculate the weighted average cost of capital (WACC) given a tax rate of 40%. Can someone please explain me how to solve this problem step by step.
Explanation / Answer
Step-1:
Weighted average cost of capital (WACC)=
Cost of common stock*weight of common stock in Capital Structure
+ Cost of preferred stock*weight of preferred stock in capital structure
+Cost debt (1-tax)* Weight of debt in Capital Structure
=11*.6+9*.15+5.4*.25
=6.6+1.35+1.35
=9.3%
Step-2:
Cost of debt after tax=9%(1-.4)=5.4%
Thus, weighted average cost of capital is 9.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.