You expect that the INR will depreciate against the dollar from its spot rate of
ID: 2772908 • Letter: Y
Question
You expect that the INR will depreciate against the dollar from its spot rate of $.0.15 to $.0.125 in 60 days. The following interbank lending and borrowing rates exist:
Lending Rate Borrowing Rate
U.S. dollar 1.0% 2.5%
INR 12.0% 15.0%
How can you profit from the above given information. Estimate the profits that could be earned given your maximum borrowing limits are either $1,500 or INR 100,000?
Explanation / Answer
Answer: If we borrow $1500 and convert into Rs. and lend in india:
Amount to be borrowed=$1500
Add: Interest paid (1500*2.5%*2/12)=$6.25
Total amount paid=$1506.25
Amount to be converted at spot rate= INR10000 ($1500/0.15)
Add:Interest received (10000*12%*2/12)=INR 200
Total amount received=INR10200
Amount received is converted into $ at forward price=10200*0.125=$1275
So Loss from this transaction is: (1275-1506.25)$231.25
If we borrow INR 100000 and convert into $. and lend in us:
Amount to be borrowed=INR 100000
Add: Interest paid (100000*15%*2/12)=INR2500
Total amount paid after 60 days=INR 102500
Amount to be converted at spot rate= INR100000*0.15=$15000
Add:Interest received (15000*1%*2/12)=$ 25
Total amount received=$15025
Amount received is converted into INR at forward price=$15025/0.125=INR120200
So Profit from this transaction is: (120200-102500) =INR17700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.